Mevlana Sözleri

Mevlana sözleri yazımızda Hz. Mevlana tarafından söylenmiş en güzel ve en anlamlı sözleri bulabilirsiniz. Birbirinden güzel Hz. Mevlana sözleri bu konuda sizleri bekliyor. Kısa Hz. Mevlana sözleri ve Hz. Mevlana sözleri anlamlı şekilde bu yazıda bulabilirsiniz.

HARBİ MEVLANA SÖZLERİ

Kalbin bir gün seni sevgiliye götürecek. Ruhun bir gün seni sevgiliye taşıyacak. Sakın acında kaybolma. Bil ki çektiğin acı bir gün dermanın olacak.

Nefsin ejderhadır. Öldü sanma, uykuya dalar o. Dertten eline fırsat düşmediği için uyur. Derdin bitince çıkar hemen. Hüner; dertsizken de nefsi uykuda tutmadadır.

Her zorluğun sonunda doğan bir ışık vardır. Eğer elleriniz diken yaralarıyla kan revan içinde kaldıysa güle dokunmanıza çok az kalmış demektir..

Sarılmayı bilir misin? Sahiplenmeyi, sahiplendiğinde sadık kalmayı? Sen bilir misin aşık olmayı? Bölünebilir misin ikilere, üçlere, gerekirse binlere? Yapabilir misin? Gerçekten sevebilir misin? Sevmenin demesi olmaz. Unutma; ya çok seversin bir kere, ya da hiç sevmezsin.

Ey sevgili; heyben acıyla dolar da nefes alamazsan gel. Huzur bulacağın kıyılarım senindir. Umutların solar kurur da su bulamazsan beraber sulayalım, gözyaşlarım senindir. Kanadın kırılır da maviye uçamazsan, ne güne duruyor al, kanatlarım senindir. Çaresiz çilelere bir umut bulamazsan, kendime ettiğim dualarım senindir.

Ben yorgun sen yolcu, bu kavgalar nedir o zaman. Bizim olduğumuz yerlerde hep aynı aşklar ve hep aynı sözler, senin bu derdin ne beni nede başkasını yakar. Ey deli gönül şimdi söyle bana ? Senmi seversin dünyanın kahrını, benmi razıyım başkasında acıyı yaşamak. Senin gönül vicdanın hiçmi sızlamadı, hiçbi el vermedide bu hasretime son versin.


KISA MEVLANA SÖZLERİ

Doğruların yemin etmeye ihtiyacı yoktur.

Ahlak örtüsü olmayanı, başörtüsü dindar yapmaz.

Dert, insanı yokluğa götüren rahvan attır.

Okuyarak öğreneceksin ama severek anlayacaksın.

Kimde bir güzellik varsa bilsin ki ödünçtür.

Dua kapı çalmaktır. Gerisine karışmak haddi aşmaktır..

Cahil kimsenin yanında kitap gibi sessiz ol.

Köpeklerin kardeşliği, aralarına kemik atılana kadardır.

Bilmez misin ki cevap vermemek de cevaptır.

Başta dönüp koşan nice bilgiler, nice hünerler vardır ki, insan onunla baş olmak isterse, baş elden gider. Başının gitmesini istemiyorsan ayak ol.

Akıllılar önceden ağlarlar; bilgisizlerse işin sonunda başlarını vururlar.

İşin başında sonunu gör de ceza gününde pişman olma.

Aklın başına geldiğinde Pişman olacağını bir işi sakın yapma.

Nasibinde varsa alırsın karıncadan bike ders. Nasibinde yoksa bütün cihan önüne serilse sana ters.

İnsan gözden ibarettir aslında, geri kalan cesettir. Göz ise ancak gerçek dostu görendir.

İnsanları iyi tanıyın, her insani fena bilip kötülemeyin, her insanı da iyi bilip övmeyin.

Nice bilginler vardır ki gerçek bilgiden, hakiki irfandan nasipsizdirler. Bu ilim sahipleri, bilgi hafızıdır, bilgi sevgilisi değil.

Birini seviyorsanız O’nu Allahtan isteyin. Kalpler Allah’ın Elindedir.

İçinde azıcık nur olmayana, dışarıdan verilen öğüt fayda vermez.

Bilmeyen ne bilsin seni gamlanma deli gönül, gönülden anlamayana bağlanma deli gönül.

Kalbimi ve ruhumu vermemin bir yararı yok, sen zaten bunlara sahipsin. O yüzden sana bir ayna getirdim. Kendine bak beni hatırla.

Güzelliğin bir damlası olan Leyla için uykuyu haram etmek çok değilse, güzelliğin kaynağı Mevla için bir ömrü feda etmek az bile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir